Monika Žídková
CZ pl

Křečové žíly, neboli varixy, vznikají často díky rodinné dispozici, ale k jejich rozvoji přispívá i způsob života a práce. Varixy způsobují tlaky v končetinách, jsou navíc viditelné, často vystupují na povrch kůže. Léčba křečových žil nemá pro pacienty význam jen z hlediska estetického, ale především z důvodu zdravotního. Křečové žíly jsou totiž často bolestivé a místa, kde se vyskytují, jsou náchylná k tvorbě zánětů. Navíc při zanedbání péče může dojít až k onemocnění trombózou nebo k tzv. bércovému vředu, se všemi svými nebezpečími.

V oboru cévní - žilní laserové chirurgie se specializujeme na léčbu křečových žil ve všech stádiích - od nepatrných metličkových žilek až po rozvinuté onemocnění se silnými a vinutými křečovými žilami. Našim pacientům nabízíme odstranění křečových žil a žilek nejmodernějšími léčebnými postupy. Vždy je ale nutné posoudit stav pacienta specialistou v oboru žilní chirurgie při osobní konzultaci.

 

Lékař v závislosti na závažnosti problémů navrhne nejvhodnější způsob léčby:

 • Operace v celkové anestezii - speciální laserovou technikou eVLT
 • Operace v celkové anestezii - speciální technikou in.STRIPING
 • Operace v lokální anestezii - metoda ClariVein
 • Minioperace ve speciálním lokálním znecitlivění metodou STAT
 • Minioperace ve speciálním lokálním znecitlivění - speciální laserovou technikou eVLT
 • Injekční metoda léčby křečových žil - sklerotisace
 • Léčba křečových žil použitím cévního laseru M22

 

Operace v celkové anestezii

Endoskopicko invaginační technikou jsme schopni řešit ty nejpokročilejší stavy křečových žil. Do kanálku cévy se zavede speciální vlákno, na kterém se žíla zachytí a jemnou technikou tzv. invaginace se vytáhne ven. Ve vhodných případech se volí technika laserové koagulace žíly, kdy se tato žíla na zavedeném vlákně zataví a stáhne. Sama se po zákroku vstřebá. Výhodou metody je malá agresivita vůči okolním tkáním. Z toho vyplývá rychlejší hojení s menšími modřinami a minimálními pooperačními komplikacemi.

 

Operace v lokální anestezii

VariClose – nová metoda ošetření varixů – tzv. lepení křečových žil

Na rozdíl od jiných metod využívá těsnicího mechanismu v podobě žilního lepidla. Během léčby tak nevznikají nové kosmetické problémy. Riziko infekce je v případě této metody také zcela minimální.

Léčba křečových žil metodou VariClose vás nevyřadí z běžného života. Zákrok nevyžaduje celkovou anestezii, trvá pouhých 20 – 30 minut a ihned po jejím skončení se můžete vrátit ke svým každodenním aktivitám.

 

Jak VariClose funguje?

Jakmile dojde k znecitlivění operovaného místa, je do žíly zavedený katetr. Jeho správná pozice je v průběhu operace kontrolována pomocí ultrazvuku. Jakmile je katetr ve správné pozici, je z něj postupně aplikováno žilní lepidlo po celé délce žilní nedostatečnosti. Po dobu zákroku je na rozšířené žíly vyvíjen přiměřený tlak a tím dochází k jejich postupnému uzavírání. Výsledky můžete pozorovat ihned po ukončení operace.

 

Proč VariClose?

 • Krátká a šetrná operace
 • Pouze v lokální anestezii
 • Bez hospitalizace
 • Bez otoků a modřin
 • Vhodné pro všechny typy žilních obtíží
 • Okamžitý návrat k aktivnímu životu
 • Zákrok nepřináší omezení vašeho výkonu

 

 

Zákrok je možné provádět během celého roku – nevyžaduje dlouhodobé nošení kompresních punčoch a nevylučuje možnost následné aktivní letní dovolené.

 

Výsledky uvidíte i pocítíte ihned. Zmizí křečové žíly i nepříjemné pocity s nimi spojené. 

variclose_01.jpg variclose_02.jpg

 

 

Minioperace ve speciálním lokálním znecitlivění

Minioperací ve speciálním lokálním znecitlivění (tzv. tumescentní anestezie) léčíme střední stadia křečových žil. Operace je plně ambulantní a tedy zcela bez hospitalisace. Pomocí malých řezů se dostáváme k poškozené žíle a tato se speciální technikou uzavírá a vytahuje, nebo se zavádí laserové vlákno, na kterém se poškozená žíla zataví. Výhodou operačních postupů prováděných na naší klinice oproti klasickým metodám je výrazně kratší doba neschopnosti, snížení pooperační bolestivosti a především nesrovnatelně lepší kosmetický efekt zákroku než u klasicky prováděných výkonů. Operační rány mají velikost jen několika milimetrů a tudíž na kůži vypadají jako píchnutí silnější injekční jehlou. Po zákroku je nutné nošení bandáže. Již po 3 týdnech se však pacient může vrátit i k aktivnímu sportu.

 

Injekční metoda léčby křečových žil - SKLEROTISACE

Do žíly je vstříknuta speciální chemická látka, která žílu naruší a slepí. Takto slepená žíla se postupně vstřebává. Nedílnou součástí sklerotizace je kompresivní bandáž elastickými obinadly, kompresivní punčochou či speciálními návleky. Komprese je nezbytná k zabránění zpětného toku krve do sklerotizované žíly, což by mohlo vést k jejímu opětovnému vyklenutí. Doba kom-prese závisí na velikosti sklerotizované žíly a na rozsahu sklerotizace. Minimální doba komprese však je 1 měsíc. Počet ošetření je 2 - 4 s odstupem 2 - 6 týdnů. Po zákroku se mohou tvořit hematomy (modřiny).

 

Léčba křečových žil použitím cévního laseru M22

Laserový přístroj M22 špička mezi lasery v korektivní a estetické medicíně. Přístroj M22 je unikátní jak v rozsahu ošetření, tak novou vysoce sofistikovanou technologií.

 

ClariVein

ClariVein je šetrnější metoda k odstranění křečových žil. Mechanicko - chemická ablace/MOCA/ za použití katetru ClariVein. Byla vyvinuta v USA v roce 2010 a nyní je s úspěchem používána i v celé západní Evropě.

Výjimečnost metody spočívá v mechanickém porušení vnitřní výstelky žilního kmene se současným podáváním sklerotizační látky. U této metody se nepoužívá tepelná energie jako u laserové nebo radiofrekvenční operace, odpadá tak riziko tepelného poranění okolních tkání. Není zde nutná celková anestezie.

Používá se tenký katetr s vnitřním rotujícím vodičem. Mechanickým kontaktem rotujícího vodiče s žilní stěnou dochází k reflexivnímu smrštění žíly a zničení vnitřní výstelky (endotelu). Odstranění žíly je doplněno chemickým působením vstřikovaného sklerotizačního roztoku. Po několika týdnech se žíla přemění ve vazivový pruh. Výkon je nebolestivý a trvá cca 20 - 30 minut. Po výkonu je nasazena kompresivní punčocha na 2-4 týdny. Metoda nevyžaduje předoperační vyšetření, omezení po operaci je minimální, pracovní neschopnost zde není nutná.

 

Křečové žíly Křečové žíly Křečové žíly Křečové žíly Křečové žíly Křečové žíly Křečové žíly   

 

Pobočky

Plastická chirurgie a laserové
léčebné centrum Ostrava

Velká 17
702 00 Ostrava - Moravská Ostrava
tel.: +420 596 114 647
mobil: +420 731 443 366
e-mail: ostrava@llc.cz

Plastická chirurgie a laserové
léčebné centrum Olomouc

Litovelská 26
779 00 Olomouc - Šibeník
tel.: +420 585 423 411
mobil.: +420 731 613 382
e-mail: olomouc@llc.cz

Plastická chirurgie a laserové
léčebné centrum Opava

Sady Svobody 4
746 01 Opava
tel.: +420 552 301 552
mobil: +420 603 488 038
e-mail: opava@llc.cz

Konzultační místo Frýdek - Místek

v prostorách Polikliniky - Místek
8. pěšího pluku 85
738 01 Frýdek - Místek
tel.: +420 604 374 468

Novinky

VariClose

Nová metoda ošetření varixů – tzv. lepení křečových žil

Na rozdíl od jiných metod využívá těsnicího mechanismu v podobě žilního lepidla. Během léčby tak nevznikají nové kosmetické problémy. Riziko infekce je v případě této metody také zcela minimální.

Číst dál...

ClariVein

Nová šetrná metoda k odstranění křečových žil.

Číst dál...